About Us

Structure

Standing Committee of Academic Divisions

Member list of the 10th Standing Committee of the Mechanical and Vehicle Engineering Academic Division

Director of the Division:      

Guo Dongming     









Vice Director:Lin ZhongqinZhang Jun   Liu Yongcai



Members:  Ding Rongjun  You ZhengGan Xiaohua  Liu Yongcai 


Li Kuiwu Qiu Zhiming Zhang JunChen Xuedong



Hou Xiao Guo Dongming      Tang Changhong     Jiang Zhuangde   



Fan Huitao Lin Zhongqin  Li Jun




 

Member list of the 10th Standing Committee of the Information and Electronic Engineering Academic Division

Director of the Division:      

Lu Xicheng  







Vice Director:Li TianchuDuan Baoyan        Zhao Qinping           



Members:  Chai Tianyou Chen Jie   Chen ZhijieDing Wenhua 


Fei Aiguo   Jiang Huilin Li Tianchu Liu Zejin 



Tan Jiubin  Wu Manqing  Yu Shaohua  Zhang Guangjun  



Duan Baoyan       Zhao Qinping    Lu Xicheng  




 

Member list of the 10th Standing Committee of the Chemical, Metallurgical and Materials Engineering Academic Division

Director of the Division:      

Liu Jiongtian







Vice Director:Xu HuibinTan Tianwei Li Yuanyuan  



Members:  Chen Fen'er Chen Xiangbao     Ding Wenjiang   Li Yuanyuan  


Li ZhongpingLiu JiongtianLiu ZhongminQian Xuhong        



Sun Chuanyao     Tan Tianwei     Wang Yuzhong         Xie Jianxin  



Xu Huibin 







Member list of the 10th Standing Committee of the Energy and Mining Engineering Academic Division

Director of the Division:      

Su Yinao







Vice Director:Ouyang Xiaoping    Liu Jizhen           Gu Dazhao



Members:  Chen Yong Duo Ji     Gu Dazhao        Guo Jianbo 


Li Jiangang   Li Yang    Liu Jizhen    Ma Yongsheng       



Su Yinao      Xia Jiawen       Xie Heping Zhang Yuzhuo    



Ouyang Xiaoping  Kang Hongpu    Zhao Wenzhi         





Member list of the 10th Standing Committee of the Civil, Hydraulic and Architecture Engineering Academic Division

Director of the Division:     

Zhang Jianyun 







Standing Vice Director: Nie Jianguo







Vice Director:Cui Kai    Ren Huiqi         




Members:  Cui Kai  Du Yanliang  Gong Xiaonan  Hu Chunhong    


Liu Jiaping  Miao Changwen   Nie Jianguo   Niu Xinqiang      



Qin Shunquan    Ren Huiqi   Ren Nanqi  Xiao Xuwen  



Zheng Jianlong       Li Jiancheng      Zhang Jianyun        




 

Member list of the 4th Standing Committee of the Environment & Light and Textile Industries Engineering Academic Division

Director of the Division:      

Qu Jiuhui   







Vice Director:Sun BaoguoHou Li'anLi Jiabiao



Members:  He KebinHou Li'an   Li Jiabiao  Liu Wenqing


Qu Jinping  Qu Jiuhui    Shi Bi  Song Junqiang 



Sun Baoguo Sun Jinliang       Tang Changhong        Xu Xiangde 



Yu Jianyong        Zhang Si






Member list of the 4th Standing Committee of the Agriculture Academic Division

Director of the Division:      

Kang Shaozhong







Vice Director:Zhu Youyong Luo Xiwen Mai Kangsen



Members:  Chen HuanchunChen WenfuKang Shaozhong Li Yu  


Mai Kangsen Nan Zhibiao         Tang Qisheng   Wu Kongming    



Zhang Fusuo Zhang Hongcheng      Zhang Shougong     Luo Xiwen 



Zhu Youyong     






 

Member list of the 9th Standing Committee of the Medicine and Health Academic Division

Director of the Division:      

Zhang Boli







Vice Director:Xu Jianguo Ding Jian Fu Xiaobing        



Members:  Chen Xiangmei    Cheng Jing Ding Jian  Fu Xiaobing  


Li Song  Liu Zhihong             Ning Guang           Wang Guangji   



Xia Zhaofan Xu Jianguo  Zhan Qimin  Zhang Boli    



Wang Hongyang     Zhang Zhiyuan          Hao Xishan 





 

Member list of the 7th Standing Committee of the Engineering Management Academic Division

Director of the Division:      

Hu Wenrui







Vice Director:Zhou Jianping         Zhao Xiaozhe Zheng Jingchen     



Members:  Cao YaofengChai Hongfeng          Ding LieyunHu Wenrui


Ling WenShao Anlin       Xiang Qiao        Yang Shanlin    



Zhao XiaozheZheng JingchenZhou Jianping